Fotografie spod podłogi. Zdjęcia Teofila Jaśkiewicza

W Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju została otwarta nowa czasowa ekspozycja. Prezentowana wystawa nosi tytuł Fotografie spod podłogi. Zdjęcia Teofila Jaśkiewicza z lat 1925 – 1943, Harasiuki, gmina Huta Krzeszowska.

Odnalezione w Harasiukach pod podłogą starego domu przeznaczonego do remontu przez ś.p. Elżbietę Węglińską w 2005 r. „szklane płytki” trafiły w Zamościu do Galerii Starej Fotografii Adama Gąsianowskiego. Po oczyszczeniu negatywów i odrobieniu zdjęć, okazało się, że przedstawiają one mieszkańców Harasiuk i okolicznych wsi. Na szklanych płytkach został zatrzymany czas od lat 20. do początku lat 40. XX wieku. Warto przypomnieć, że chociaż dzisiaj gmina Harasiuki należy do powiatu niżańskiego w województwie podkarpackim, to w ówczesnych latach tereny te należały do powiatu biłgorajskiego.

Autorem zdjęć był Teofil Jaśkiewicz, od 1925 r. kierownik szkoły powszechnej w Harasiukach i nauczyciel matematyki. Posiadając motor, rower i kilka aparatów fotograficznych portretował mieszkańców Harasiuk i okolic - większość postaci jest jednak anonimowa. Fotograf był doskonałym portrecistą, umiejętnie grał światłem i cieniem. W 1943 r. podczas pacyfikacji biłgorajskich wsi opuścił te tereny, a swój szklany skarb ukrył pod podłogą swojego domu. Zdjęcia przedstawiają wielopokoleniowe rodziny, dzieci, młodzież, mężczyzn i kobiety – biednych i bogatych. Są one bogatym źródłem historycznym, mówiącym o wiejskim życiu, ubiorach, a także o pasji ich twórcy.

Z wywołanych zdjęć Adam Gąsianowski w sieni kamienicy przy ul. Staszica zorganizował wystawę - galerię starej fotografii, która z Zamościa powędrowała do Harasiuk, obecnie jest w Muzeum w Biłgoraju.

Wystawa będzie czynna do stycznia 2018 r.